7 Aralık 2011 Çarşamba

bir kadının yaşayabileceği en harika duygulardan biri: EMZİRME


 başlık aslında emzirme konusundaki tüm görüşlerimi kısaca özetliyor.ondan dolayıdır ki kendi görüşlerimi değil ama uzmanlardan derlediğim süt kalitesini arttırma yöntemlerini yazacağım.


Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşlar anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.
Emziren bir annenin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet uzmanına danışılabilir.
Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır. Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.
Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde ya da bebeğinizin sütünüzü tam olarak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak gereklidir. Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır. Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır!
Ada çayı ve maydonoz anne sütünü azaltır mı? Anne sütünü azaltan diğer faktörler nelerdir?
Yapılan çalışmalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldığını göstermektedir. Ayrıca emziren annelerin aşırı tüketimden kaçınması gereken diğer baharat ve bitkiler aşağıda sayılmıştır:
Anne sütünü azaltan baharat ve bitkiler:
>
> Ada çayı
> Nane / Mentol
> Kekik
> Maydonoz
> Kara ceviz
> Civanperçemi
> Kuzu kulağı
Emziren annelerin acı baharatlardan, sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeğinize geçebileceği gibi süt üretimini de olumsuz yönde etkileyecektir.


Kür 1 : Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketmek anne sütünü artırıcı etki yapar.
Kür 2 : Sabah akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır.
Kür 3:  Anne sütünü artırmak için haşlanmış kuru incir suyu da içilebilir. Sekiz- dokuz adet kuru inciri yarım litre suda haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz.

4 yorum:

SERRA dedi ki...

bende duymuştum inciri, gerçekten işe yaramıştı, kucağında masum bir yavruyu doyurmak gerçekten Allah'ın biz kadınlara bahşettiği bir lutüf...

mndlna dedi ki...

Annelik ne kadar mucizevi bir şey.Bekar bile olsam bazen çocuğunu yeni kucağına almış anneler görünce içim sızlıyor bir de benim olsa ne yaparım kimbilir.Doğum anında bile bütün günahlarımızdan siliniyoruz..Allah ne kadar büyüksün!!

Binbirçeşni dedi ki...

bende butun bu yontemlerı denedım hakıkaten sutu cogaltıyor fakat en cok bol bol su içmek yarıyor:))
enguzel duygulardan bırı emzırmek hakıkaten...

birtutamkekik dedi ki...

MERHABALAR:)
NE HOŞ BİR SAYFA BU BÖYLE.
EMEĞİNİZE SAĞĞLIK..
BLOG ANNELERİNDE GÖRDÜM LİNKİNİZİ VE HEMEN IŞINLANDIM BURAYA,:)
TAKİPÇİNİZİM.
BENDE SİZİ BEKLERİM SAYFAMA,ARZU EDERSENİZ ELBETTE..
KUCAK DOLUSU SEVGİLERİMLE..
:)