10 Ekim 2012 Çarşamba

ben yandım siz yanmayın:))

    bayramın 1. günü bizim tatilimiz bir başladı pir başladı...sabah buradaki kayınvalidemlerle bayramlaşıp öğleden sonra baba ocağına doğru yola çıktık...amma velakin yolculuğumuzun 1. saati içinde ben termostan aldığım 1 fincan sıcacık çayı bacağımdan aşağı dökünce işler sarpa sardı....aniden otobanda duramamamız, normal sıcaklıkta su bulamayıp,buz gibi suyu yanığa döküşümüz ve üzerimdeki eteği bacaklarımdan çekişimle   1. derece bir yanığı nasıl en kötü hale getirip 2. dereceye getireceğimizi öğrendik....e tabii hemen en yakın çıkıştan otobandan çıkıp  Gerede acil servise  gittik ama olan çoktan olmuştu..doktor dahi oaln yanığın 1 bardak çayla olabileceğine ihtimal vermedi..neyse güzel bir pansuman ve antibiyotikle yola devam ettik...evet biraz zor oldu ama araba Allah tan ki klimalıydıda  sıcağı pek hissetmedim.. ama yanığım o zamandan beri bana sürekli çektiriyor...en son doktor kontrolüm cuma..umarım bitmiştir...

     2 veya 3 günde bir hastanede pansuman yaptırdım.15 gün hiç su yüzü göstermedim...aslında gayet iyi baktım yanığıma ama tam iyileşmenin başlamasıyla beraber gelen kaşıntı beni bitirdi...çünkü enfeksiyon kaptım((yara yerim)) ve tekrar antibiyotik,kortizon vs ilaçlara döndük...yani  bu 2 ayda ömrümde kullanmadığım kadar antibiyotik kullandım::((ama şimdi daha iyiyim..enfeksiyonum geçti inşallah..

   benden tavsiye.....
1.yanık yeri sakın soğuk suyla yıkamayın..normal ılıklıkta bir su dökün.
2.yanan yer genişse sakın üzerindeki kıyafeti çıkarmaya çalışmayın en büyük hasarı o veriyor..
3.yanığın geçtiğini dahi düşüneniz  çok çok temiz bakın hatta o bölgeyi ellerinizi dezenfekte etmeden ellemeyin..
4.yaranızı daima Silverdin,Hametan,Bepantene tarzı merhemlerle yumuşak tutun.ama silverdini çok ta fazla kullanmayın çünkü içindeki gümüş oranı cilde fazla geldiği için çok feci ama çok feci kaşıntı yapıyor..sadece yanık yerde değil tüm vücutta..((parmak aralarımı kaşıyarak kanattığım geceler oldu))
5.mutlaka bir cilt doktoruna görünün..
6.yumurta beyazını yanan yere  hemen sürerseniz çok iyi geldiği söylniyor..((.ben yolda olduğum için deneyemedim ama aklımdaydı))
7.yumurtanın sarısıyla ilgili bir yöntem var.oda taze yanıkta iyi oluyor.yapılışını isteyen olursa mesaj atsın anlatırım..


ve en önemlisi benim gibi hafif sakarsanız.....sakın yolda sıcak bir şeyler içmeyin....


işteeee....tatilimin yanık kısmı özeti burda..diğer postumda da nerelere gittim,neler yedim,neler yaptım onu anlatacağım.....

şimdilik herkese iyi geceler

6 yorum:

Meliha Duran dedi ki...

ilk başta anlamadım, copy+paste uyarı yazısı zannettim. Çok geçmiş olsun, Allah korusun, bu dünyada da, ahırette de...

Gökce dedi ki...

sağol ablam cümlemizi inşallah

Let's Party dedi ki...

blogunuz harıka takıpteyım bende beklerım:)

Sema dedi ki...

Geçmiş olsun Rabbim beterinden korusun sevgiler..

Mommyslifetime dedi ki...

Merhaba,

Bloğunuzu çok beğendim ve takipçiniz oldum. Sizi de bloğumda takipçi olmaya beklerim. Sevgiler

https://mommyslifetime.blogspot.com/

Nursevin Sönmez dedi ki...

Büyük geçmiş olsun. Artık herşey yolundadır umuyorum..